Zmiany w VAT: Wiążąca Informacja Stawkowa

dodano: 2019-11-04

Z dniem 1 listopada 2019 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, obowiązują przepisy dotyczące Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Podatnicy uzyskali możliwość występowania z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie WIS. Celem wprowadzenia WIS było ułatwienie w stosowaniu stawek VAT. Wydawana w formie decyzji, informacja stawkowa, ma zapewnić wnioskodawcom ochronę w tym zakresie. Od 1 listopada 2019 r. można ubiegać się o WIS choć, będzie ona dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2019 r. W okresie przejściowym, między 1 listopada 2019 r., a 31 marca 2020 r., nie będą wydawane WIS, odnoszące się do klasyfikacji PKWiU 2008, z wyjątkiem przypadków dotyczących stosowania przepisów w zakresie mechanizmu podzielonej płatności (MPP).

Możliwość wcześniejszego występowania o wydanie WIS pozwoli na zapoznanie się z nowym systemem i uzyskanie z wyprzedzeniem informacji o prawidłowych stawkach opodatkowania towarów i usług po zmianie przepisów.

Wiążąca Informacja Stawkowa zawiera opis towaru albo usługi, których dotyczy złożony wniosek, przyporządkowanie go do odpowiedniej klasyfikacji, oraz właściwą stawkę podatku.

W zakresie, w którym będą wydawane WIS, nie będzie możliwości występowania o indywidualne interpretacje prawa podatkowego.

Nie dotyczy to okresu przejściowego, w którym podatnicy, mogą ubiegać się o interpretacje indywidualne w zakresie stawek VAT, obowiązujących do końca tego okresu.

W przypadku pojawienia się pytań i wątpliwości związanych ze stosowaniem znowelizowanych przepisów zapraszamy do kontaktu z pracownikami Kancelarii.

Napisz do nas

Kancelaria Doradcy Podatkowego Wiesław Sztaba

ul. Odmogile 9A
31-751 Kraków
Email:
sekretariat@sztaba.net
Telefon:
+48 12 425 97 16
Projekt i wykonanie BerMar multimedia